Wróć do strony głównej                    

Przebieg pracy i osiągnięcia zawodowe

    Po studiach, pracę zawodową rozpocząłem 1 października 1970r. we Wrocławiu w Zakładach Elektronicznych ELWRO, na stanowisku technologa w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zakład zmieniał strukturę (od prawie kombinatu do spółki akcyjnej) i właściciela (państwowy, SIEMENS AG) oraz wielkość zatrudnienia (najwięcej ok. 6000, obecnie 80). Przetwórstwo tworzyw sztucznych zawsze było na wysokim poziomie, szczególnie w latach siedemdziesiątych, przemysł komputerowy dawał większe możliwości rozwoju, co zostało dobrze wykorzystane. W latach 1972 do 1976 zostałem oddelegowany na Studium Doktoranckie na Politechnice Wrocławskiej uzyskując tytuł doktora nauk technicznych. W 1979  roku uzyskałem uprawnienia RZECZOZNAWCY SIMP (nr 5011) w swojej specjalności, a także tzw. specjalistę eksportowego (nr NP-8/49/81). 

    Od 2000 roku firma zmieniła nazwę na: TELECT POLSKA S.A. i jest częścią rodzinnej telekomunikacyjnej firmy z USA (Spokane WA) TELECT Inc. Ostatnio byłem zatrudniony na stanowisku Starszego Technologa które odpowiada amerykańskiemu Process Engineer.

    Niestety Firma Telect Sp. z o.o. zakończyła w 2008 roku działalność produkcyjną. Jedną z przyczyn był wysoki kurs złotówki. Przechodzę więc na trochę wcześniejszą emeryturę. Nie chciałbym jednak całkiem zrezygnować z działalności w zawodzie. Proponuję dowolna formę współpracy. Oferuję niniejszym swoje doświadczenie i wolny czas. Naprawdę warto z tego skorzystać! Będę bardzo zadowolony jak będę mógł pozytywnie odpowiedzieć na każdą propozycję.

 Oto kierunkowy zakres stosowanej działalności w całej mojej pracy i tym samym nabytego doświadczenia:

punktor

Technologia wtryskiwania termoplastów, gumy i elastomerów oraz tłoczyw termoutwardzalnych

punktor

Przetwórstwo wszystkich tworzyw konstrukcyjnych i niektórych "high tech" np. polisulfony, LCP

punktor

Próby, wdrożenie i eksploatacja ok. 1500 form wtryskowych (micro, gorące kanały; Mold Masters, Günther-5V,Eurotool)

punktor

Wtryskiwanie dwu-komponentowe (klawisze dwukolorowe)

punktor

Prasowanie tłoczyw termoutwardzalnych

punktor

Zdobienie  metodą "hot stamping" 

punktor

Nadrukowywania metodą tamponową (3 kolory)

punktor

Wykonywania napisów laserem

punktor

Wtapianie i zgrzewanie ultradźwiękowe

Oto główne osiągnięcia mojej pracy:

punktor

Wdrożenie form, technologii i standardów amerykańskich. Między innymi uruchomienie produkcji na wtryskarkach ze stołem obrotowym zespołów gniazd z wieloma końcówkami metalowymi, wyeliminowanie wad ukrytych konstrukcji.

punktor

Rozwinięcie masowej produkcji kilku rodzajów obudów klawiatur dla Cherry GmbH, uzyskanie b. dobrych wskaźników jakościowych przy dobrych warunkach ekonomicznych, pełna robotyzacja. 

punktor

Wprowadzenie zasad systemu ISO 9000 w przetwórstwie tworzyw sztucznych na długo przed uzyskaniem certyfikatu przez całe przedsiębiorstwo. Pionierskie opracowanie, weryfikacja i wdrożenie statystycznego sterowania procesem SPC oraz wdrożenie własnego programu komputerowego.

punktor

Wdrożenie produkcji grubościennej rolki (30 mm) dla CII (Francja) metodą wtryskiwania tłoczywa Polofen.

punktor

Produkcja dla dużych odbiorców zagranicznych; precyzyjnych elementów drukarki z poliacetali dla Olimpia Werke, pokręteł z nadrukiem (hot stamping) do telewizorów dla General Electric (USA).

punktor

Opracowanie i wdrożenie technologii wytwarzania precyzyjnych elementów drukarki kalkulatorowej, szczególnie poliuretanowego bębna drukującego.

punktor

Rozwinięcie asortymentu, uniwersalności oraz zwiększenie wydajności produkcji klawiszy dwukolorowych.

 

Wróć na górę